MALKARA ÖNDER ÇİFTÇİ DANIŞMANLIK DERNEĞİ EĞİTİM TOPLANTILARINA DEVAM EDİYOR

Malkara Önder Çiftçi Danışmanlık Derneği tarafından düzenlenen çiftçi eğitim toplantıları aralıksız devam ediyor. Danışman Ziraat Mühendisleri Ayşe Nur Güzel ve Sevcan Arap tarafından yapılan sunumda, Buğday tarımında yapılması gerekli önemli noktalara dikkat çekildi. Amaç, mümkün olan en yüksek verimi ve en kaliteli ürünü elde etmektir, denildi. Bu amaca ulaşmak için;

  • Aşırı gübre kullanımını azaltarak yüksek ve karlı verim elde edilmesini sağlamak,
  • Toprakların bir daha ki nesiller için verimliliklerini korumak ve
  • Ekonomik anlamda gübre girdisini minimuma indirmek gerektiği vurgulandı.

TOHUMLUK SEÇİMİ

       Buğday tarımında bol ve kaliteli ürün alabilmek için yetiştirilecek çeşit ve ekilecek tohumun kalitesinin önemi çok büyüktür. Vasıflı tohumluk;

  • Bölge koşullarına uyan, önceden ekileceği bölgede denenmiş verim potansiyeli bilinen ve kaliteli bir çeşit olmalıdır.
  • Sertifikalı tohum olmalıdır.
  • Taneleri dolgun ve olgun olmalıdır.
  • Başka bitki tohumlarından temizlenmiş, karşılıksız olmalıdır.
  • Hastalık (Sürme ve Rastık gibi) zararlılara karşı tohumluklar usulüne uygun bir şekilde ilaçlanmalıdır.

TOPRAK ANALİZİ

Toprak işleme buğday tarımında kaliteli ve bol ürün alabilmek için en önemli işlemlerdendir. Ekilen tohumluğun zamanında ve tekdüze bir şekilde çimlenebilmesi için tohum yatağı özenle hazırlanmalıdır, denildi.

Öte yandan; Ekim sıklığı ve derinliği, uygun zamanda yeterli gübreleme, zamanında yabancı ot mücadelesi, hastalık ve zararlılarla mücadele edilerek sürekli kontrol edilmelidir, denildi.

Seminerde, birim alandan alınan kışlık ekmeklik buğday veriminin 2016 Gıda ve Tarım Örgütü FAO istatistiklerine göre Türkiye’de 284 kg/da iken dünyada 326 kg/da civarında olduğuna dikkat çeken Önder Çiftçi Danışmanlık Derneği Ziraat Mühendisi Sevcan Arap; ‘’Ülkemiz buğday verimi, dünya ortalamasından %13 daha düşüktür. Buna karşılık Trakya Bölgesinin ortalama 450 kg /da verimi bulunmaktadır. Ancak, Trakya Bölgesinin verimi henüz istenilen seviyede değildir. Hedef 550 kg /da ulaşmaktır. Malkara çiftçisi bu hedefe ulaşmıştır. 2016 yılı ortalama verimi 580 kg/da’dır şeklinde açıklamada bulundu.

Ziraat Mühendisi Sevcan Arap, sunumunun diğer bölümünde; Toprak Analizinin önemi, tohumluk seçimi, ekim sıklığı ve derinliği ile uygun zamanda yeterli gübrelemeye dikkat çekerek yeni sezonda tüm çiftçilere bereketli bir hasat geçirmelerini diledi.

Comments are closed.