TEKİRDAĞ ÖNDER ÇİFTÇİ DANIŞMANLIK DERNEĞİ

01 Ağustos 2016 Pazartesi, 21:49

Tekirdağ Önder Çiftçi Danışmanlık Derneği

       Önder Çiftçi Projesi Türk-Alman hükümetleri arasında (T.Z.O.B ve DLG) yapılan teknik iş birliği antlaşmasına dayanarak 27 Aralık 1986 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Önder Çiftçi Projesi, pilot bölge seçilen Tekirdağ’da 1987 yılında ilk çalışmalarına başlamıştır. Tarımsal yayım ilkesini benimseyerek yola çıkan Önder Çiftçi Projesi uyguladığı tarımsal yayım modelinin başarısını ispat etmek ve ülke çapında yaygınlaştırması fikri ile 1988 yılında Tekirdağ’da bu sistemin parçası olacak gönüllü çiftçiler ile iki Alman uzman ve bir danışman ile sistem aktif hale getirilmiştir.

        1992 yılında Osman TABAK, Hüseyin MÜLAYİM, Ali Münüp AKÇAKAYA, Süleyman MİRAN, Necip AYKUT, Kamil GÜVEN, Murat ÇAKIRER önderliğinde çalışma grupları Tekirdağ merkezde birleşerek dernek haline getirilmiştir. Dernek danışmanlarının görevi bilgiyi çiftçiye doğru aktararak çiftçi koşullarında en kolay biçimde uygulanmasını sağlamaktır. Yeni tarım tekniklerini, demonstrasyonlar, denemeler kurarak doğru tohum seçimi,bitkide doğru ilaç,doğru gübre kullanımını teşvik etmektir. Ayrıca dünyadaki tarımsal gelişmeleri takip ederek seminerler vasıtasıyla çiftçiye aktarılmasını sağlar. Gerektiğinde yurtiçi ve yurtdışı teknik geziler düzenleyerek çiftçinin vizyonunun gelişmesine katkıda bulunur.

        1992 yılından 2016 yılına gelindiğinde 381 üyeye ulaşan Tekirdağ Önder Çiftçi Danışmanlık Derneği üç ziraat mühendisi ve iki aracı ile 143.682 dekar tarım arazisine danışmanlık hizmeti vermektedir. Üyelerin arazilerinde kanola,ayçiçeği, buğday, mısır, arpa, soğan, kavun , karpuz, bağ, meyvecilik, seracılık gibi geniş ürün yelpazesine sahiptir.

Yönetim Kurulu Başkanı

MEHMET AYKUT

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

HAKAN ÜSTÜN

Sayman

GÜROL BAYRAK

Yönetim Kurulu Üyeleri

HAMİT MERT

HARUN MİRAN

Çalışan Kadrosu

MEHMET KESKİN

İLKER İNAL

BERKAN KURT

ADRES: 100. Yıl sanayi sitesi karşısı ipek sokak no:4 (opet benzinlik yanı) TEKİRDAĞ

İletişim Bilgileri:

TEL: 0(282)262 46 71     FAX: (282) 262 97 77

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz