ÖNDER ÇİFTÇİ PROJESİ 30 YAŞINDA…

28 Ağustos 2017 Pazartesi, 15:43

1987 yılında, Türk ve Alman hükümetleri arasında yapılan teknik işbirliği anlaşması ile, tarım kesiminde var olan olumsuz koşulları aşmak ve çiftçinin kaliteli ve modern tarım yapmasını sağlamak amacıyla kurulan ve pilot bölge olarak seçilen Tekirdağ’da faaliyetlerine başlayan Önder Çiftçi Projesi, 30. Yaşını, üyeleriyle birlikte kutladı.

Yayoba Otelde gerçekleştirilen akşam yemeğine, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münür Karaevli, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Adalet ve Kalkınma Partisi Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkanı Recep Ökten, çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve Önder Çiftçi üyesi çiftçiler katıldı.

30. Yıl yemeği, Önder Çiftçi Projesi’nin kuruluşundan bu yana geçirdiği süreçleri anlatan kısa film gösterimi ile başladı.

Film gösteriminin ardından bir konuşma yapan Önder Çiftçi Danışmanlık Derneği yönetim kurulu başkanı Mehmet Aykut, geceye katılan bütün konuklara teşekkür etti. Ana hedeflerinin tarımsal yayım modelinin ülke çapında yaygınlaşmasını sağlamak olduğunu ifade eden Mehmet Aykut, “Önder Çiftçi Projesi, 1987 yılında Türk-Alman gükmetleri arasında yapılan teknik işbirliği antlaşmasına dayanarak, resmi gazetede yayımlanarak pilot bölge seçilen Tekirdağ’da çalışmaya başlamıştır. Türkiye’nin en büyük sorunu olan tarım kesiminde var olan olumsuz koşulların aşılabilmesi için bir deneme sistem, bilginin danışman aracılığı ile çiftçiye aktarılmasını ve aktarılan bilginin çiftçi koşullarında en kolay hayata geçirilmesini amaçlamaktadır.

Ana hedefimiz, tarımsal yayım modelinin ülke çapında yaygınlaşmasını sağlamak, tarım kesiminde duyulan her türlü bilgiyi, çiftçi koşullarına uygun olarak, demokratik bir ortamda, aktif bir katılımın sağlandığı, gönüllülük ilkesinin benimsendiği, kendi kendine yardım prensibine dayanarak gerek iç, gerek dış tarım ürünleri pazarına göre karşılamak üzere ülke tarımını dünyada rekabet edebilecek bilinci üreticilerin sayısını hızla arttırmaktır” dedi.

“Trakya’da 935 üye işletme378 bin dönüm arazi”

Pilot böğle olarak Tekirdağ’da sistemin kurulduğunu ifade eden Aykut, “Şu anda Trakya Bölgesinde Tekirdağ Merkez, Muratlı, Hayrabolu, Malkara ve Silivri bölgesinde faaliyetlerimiz dernek çatısı altında sürmektedir. Çiftçilerin bağımsız olarak seçtikleri yönetim kurulları ve sistemde çalışan Ziraat Mühendisleri danışmanlık hizmeti vermekte teknik olarak yenikilkerin değişimci bir anlayış ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Danışmanlar, üye çiftçilerine işletme de ve tarlalarında her türlü teknik bilgiyi bireysel ve grupsal olarak vermektedir. Her dernekte 80 ila 400 arasında üye işletme bulunmaktadır. Şu anda Trakya2daki bu yapılanmada toplam 935 üye işletme ve 378 bin dönümde arazi bu sistemden yararlanmaktadır” şeklinde konuştu.

Önder Çiftçi Danışmanlık Hizmetinin çiftçinin ihtiyaçlarına uygun olarak kendini her gün yenilediğini ifade eden Aykut, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: Önder Çiftçi Projesine üye olan çiftçilerin zamanla ihtiyaçları değişmiş, bu ihtiyaçlar doğrultusunda Önder Çiftçi Kooperatifi, Önder Çiftçi Sigorta Şirketi ve Önder Tohumculuk şirketleri kurulmuştur. Önder Çiftçi Danışmanlık Dernekleri olarak ülkemizde bu hedefe doğru yürüyen çiftçileriyle birlikte, yenilikçi ve değişimci bir anlayışla çalışmalarımıza sonsuza kadar azimle devam edecektir.”

Mehmet Aykut’un ardından bir konuşma yapan, Önder Çiftçi Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı İmdat Güngör hedeflerinin toplu ürün pazarlayıp daha fazla para kazanmak olduğunu ifade ederek, “kooperatif olarak kurulduğumuzda hedefimiz, toplu ürün pazarlayıp daha çok para kazanmayı sağlamaktı. Ben bunu başardığımıza inanıyorum. Burada bize destek olan bütün üyelerimize, çiftçilerimize tek tek teşekkür ediyorum. Hep birlikte daha nice güzel 30 yıllara” dedi.

Konuşmaların ardından 30. Kuruluş yıl dönümü pastası kesildi. Kesilen pastanın ardından ise çiftçilere plaketleri verildi.

Verilen plaketlerin ardından gece akşam yemeği ile sona erdi.

 

 

 

 

 

 

BASINDA BİZ;

http://www.trakyagazetesi.com.tr/gundem/onder-ciftci-30-yasinda-h11847.html

http://www.59.com.tr/haber/onder-ciftci-projesi-30-yasinda

http://www.tekirdagnethaber.com/onder-ciftci-projesi-30yilini-kutladi-22507/

http://tekirdagkenthaber.com/onder-ciftci-projesi-30-yilini-kutladi

http://www.sanalbasin.com/onder-ciftci-projesi-30yilini-kutladi-20916006

http://www.habertrak.com.tr/onder-ciftci-30-yasinda-2-h17332.html

LİNKLERE TIKLAYINIZ.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz