2018 yılı TARSİM devlet destekli tarım sigortalarına 05 Ocak 2018 tarihi itibariyle başlanmıştır.

18 Ocak 2018 Perşembe, 09:48

2018 yılı TARSİM devlet destekli tarım sigortalarına 05 Ocak 2018 tarihi itibariyle başlanmıştır. Önder Çiftçi Sigorta olarak Çks bilgilerinizi güncelletip biran önce sigortalarınızı yaptırmanızı öneriyoruz!

2018 yılında Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) teminatlarının kapsamı genişletilerek, ilçe bazlı kuraklık verim sigortasıyla, kuru tarım alanlarında yetiştirilen buğdayın yanı sıra arpa, çavdar, yulaf ve tritikale ürünleri ile bu ürünlerin sertifikalı tohumlukları da teminat kapsamına dahil edildi.

TARSİM tarafından 2018 yılında kapsama alınacak riskler, ürünler ve bölgeler ile prim desteği oranlarına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı 1 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Karar kapsamında bitkisel ürünler için dolu ana riski ile birlikte fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını ek riskleri paket halinde verilecek.

Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı aktif (arılı) ve plakalı kovanlar için de fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını, taşıt çarpması, nakliye ile vahşi hayvan saldırısı riskleri de mevcut tesis, işletme ve yetiştiricilik bilgileri dikkate alınarak kapsama dahil edildi.

İlçe bazlı kuraklık verim sigortasıyla, kuru tarım alanlarında yetiştirilen buğdayın yanı sıra, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale ürünleri ile bu ürünlerin sertifikalı tohumluklarında, dolu paketi dışındaki, kuraklık, don, sıcak rüzgar, sıcak hava dalgası, aşırı nem ve yağış risklerinden kaynaklı verim azalışları, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı çiftçilerin, özlük, ürün ve arazi bilgileri dikkate alınarak, TARSİM tarafından teminat altına alındı

Çiftçi kayıt sistemi ve haybiste (gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı kayıt sistemi) sigortalı üretici kadın ise % 5 oranında kadın çiftçi indirimi  uygulanacaktır. Söz konusu indirim dar kapsamlı tarifelerde uygulanmayacaktır.

Poliçenin tanzim edildiği tarihte sigortalı üreticinin 30 yaşın altında olması durumunda, % 5 oranında genç çiftçi indirimi uygulanacaktır. Söz konusu indirim dar kapsamlı tarifelerde uygulanmayacaktır.

Tarsim tarım sigortalarındaki muafiyetler,teknik şartlar, dekar maliyetleri, hasar ödemeleri ve diğer tüm konular hakkında sigorta sorumlumuz Emel Tekin’den ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. ÖNDER ÇİFTÇİ SİGORTA

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz