2017 Yılı Kanola Alım Fiyatımız %45 Yağ Orantılı 1.878 TL/Ton, %40 Yağ Orantılı 1.753 TL/Ton Açıklanmıştır.

01 Ağustos 2017 Salı, 16:02

 

SAĞLIKLI YAĞ İÇİN KANOLAYI SEÇİN!!!

Önder Çiftçi 2017 Hasat sezonu Kanola Fiyatları hakkında,

Ülkemiz tarım potansiyeli bakımından dünyanın sayılı ülkelerindendir, fakat bu potansiyeli tam anlamı ile bazı ürünlerde değerlendirememektedir.

Özellikle artan nüfus ile birlikte gıda ihtiyacı doğmakta ve tarım ürünlerine gereklilik artmaktadır. Ülkemiz nüfusunun sağlıklı olarak beslenebilmesi için temel gıda ürünlerinin yeterli bir düzeyde üretilmesi ve tüketilmesi gerekmektedir.

Ülkemiz özellikle bazı tarımsal ürünlerde net ithalatçı konumundadır, bu ürünlerin başında yağlı tohumlar ve türevleri gelmektedir. Ülkemiz hâlihazırda yağ ihtiyacını ayçiçeği, kanola, aspir, soya fasulyesi ve çiğit gibi yağlı tohumlardan karşılamaktadır. Ancak üretilen bu yağlı tohumlar ancak ihtiyacın %40’nı karşılamaktadır. Kalan diğer kısmı ise ithalat yolu ile yurt dışından satın alınmaktadır. Dünya yağlı tohumlar üretimine baktığımızda, 536 milyon ton seviyelerinde olup, bu üretimin % 60 Soya ,% 14 Kanola ve % 7,5 Ayçiçeği olarak gerçekleşmiştir ( Kaynak: USDA). Bu tablodan bakıldığında özellikle ülkemiz şartlarında iklim ve toprak özelliği seçiciliği az, münavebe sistemine uygun ekonomik getirisi yüksek yağlı tohumların ekim alanlarının arttırılması dışa bağımlılığın giderilmesinde önemli rol oynayacaktır.

Özellikle Bakanlığımız, yağlı tohumların üretimi ve geliştirilmesi konularında sürekli çalışmalar yapmakta ve destekleme miktarlarını özellikle bazı bitkilerde ekim alanının acilen genişlemesi için arttırmaktadır. Uygulanan destekleme politikaları Bakanlığımızın özellikle Aspir, Kanola ve Soya fasulyesi , pamuk gibi yağlı tohumlu bitkilere verdiği önemi göstermektedir.

Bilindiği üzere Kanola bitkisi zayıf toprak şartlarında yetişebilen, toprak seçiciliği olmayan, Trakya bölgesine tam adaptasyon sağlamış dekara verimi yüksek bir yağ bitkisidir. Kanola dünyada soyadan sonra ikinci üretim miktarına sahip yağlı tohumdur. Kanola, içinde %10 dan fazla Omega 3 yağ asitini bulunduran 2 bitkiden bir tanesidir. Doymuş yağ içeriği dünyadaki en az bitkidir.

Her ne şartla olursa olsun Önder Çiftçi Projesi olarak, kurumumuzun birinci hedefi ülkemizin yağ açığını kapatmak için gerekli çalışmaları tüm yurdumuzda sürdürmektir. Tüketicimize sofralarına en sağlıklı yağı sunmaktır. Ayrıca yağlı tohumlu bitkiler demek enerji demektir. Ülkemiz için enerji her geçen gün önemini giderek arttırmaktadır. Yağlı tohumlu bitkiler aynı zamanda enerji olarak ta kullanılabilmektedir. Kurumumuz bu konu ile ilgili gerekli çalışmaları yapmaktadır.

Kanola hasatlarını geride bıraktığımız bu günlerde bölge üreticilerinin kanola verimleri dünyanın en gelişmiş tarım ülkelerini geride bırakmıştır. Doğru bilgi; yerinde ve zamanında kullanıldığında doğa şartlarının yardımı ile bölgemizde en yüksek kanola verimlerine ulaşılmıştır. Üreticilerimiz bu durumdan gerek ekonomik olarak getirisi , gerekse münavebe sistemine yeni bir bitkinin girmesi ile son derece memnundur.

Türkiye’de üretilen yağlık kanola bitkisinin bu yıl %60’a yakın bir kısmı kurumlarımız tarafından mubayaa edilmiştir. Bu sezon Önder Çiftçi Projesi olarak kurumlarımız 11.800 ton ürünü üreticilerinden alarak alım satım işlemlerini tamamlamıştır. Sezon başlangıcında 1.500 TL /Ton olarak verdiğimiz avans fiyatın ardından, toplam ürünün işlenmesinden sonra maliyetler oluşmuştur.

         2017 yılı Kanola alım fiyatı bu işlemlerin ardından %45 yağ orantılı ise 1.878 TL/ton , %40 yağ orantılı 1.753 TL/Ton, olarak oluşmuştur. Tüm üreticilerimize hayırlı olmasını dileriz.

Gelişen tarımsal teknoloji, doğru bilgi ile birlikte üretimde her sorunun aşılmasına yardımcı olmaktadır. Yeni sezonda üreticilerimize, uzman ziraat mühendisi kadromuz ile birlikte her konuda farklı uygulamalar ile destek olmayı sürdüreceğiz. Önümüzdeki yıl da çalışmalarımız doğrultusunda her geçen yıl artan ekim alanı ile kanola bitkisi, Trakya bölgesinin vazgeçilmez bir münavebe bitkisi olarak yerini alacaktır.

 

S.S. Önder Çiftçi Üretim ve Pazarlama Kooperatifi

Yönetim Kurulu

Yorum

  1. Bülent

    12 Aralık 2018 at 09:03

    Selar, verimsiz 100dk susuz kıraç tarla var buraya kanolar ekebilirmiyim bilginize ihtiyacım var bilgilerinizi bekliyorum, saygılarımla, mobil, 05336140472

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz